گفتگو با معماران مطرح ایران و جهان

صحبت های نورمن فاستر در مورد پروژه های او 

صحبت های نورمن فاستر در مورد پروژه های او

نورمن رابرت فاستر – Baron Foster of Thames Bank – متولد ۱ ژوئن ۱۹۳۵، یک معمار انگلیسی است. شرکت نورمن فاستر و شرکا متعلق به او در زمینه طراحی و فناوری های نوین معماری در سطح بین المللی از شهرت بسیاری برخوردار است.

او مدیر موسسه نورمن فاستر است. موسسه او از تفکرات و تحقیقات بین رشته ای پشتیبانی می کند تا به معماران، طراحان و مهندسین شهرسازی در پیش بینی آینده کمک برساند. موسسه که در ژوئن سال ۲۰۱۷ تاسیس شد در مادرید واقع شده است و در سطح جهانی فعالیت می کند.

او یکی از فعالترین معماران هم نسل خود در بریتانیا است. در سال ۱۹۹۹، او جایزه معماری Pritzker که به جایزه نوبل در زمینه معماری مشهور است را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۹، نیز برنده جایزه The Prince of Asturias در زمینه هنر شد. همچنین در سال ۱۹۹۴ مدال طلای AIA را از آن خود کرد.

پس از بازگشت به انگلستان در سال ۱۹۶۳ او گروهی به نام گروه ۴ به همراه ریچارد راجرز، سو برامول و جورجی و وندی چسمن در زمینه معماری تشکیل داد. جرجی چسمن (بعدها ولتون) تنها فردی در گروه بود که آزمون RIBA را با موفقیت پشت سر گذاشته بود. حضور او در گروه به آن ها این امکان را داد تا مستقلا در زمینه معماری فعالیت کنند. تیم ۴ به سرعت توانست در زمینه طراحی صنعتی با استفاده از فناوری های نوین به شهرت دست یابد.

نورمن فاستر و شرکا

زمانی که گروه ۴ منحل شد، نورمن فاستر و وندی چسمن شرکت فاستر را در سال ۱۹۶۷ تاسیس کردند، که بعدها در سال ۱۹۹۹ به شرکت نورمن فاستر و شرکا بدل شد. همکاری طولانی مدت نورمن فاستر با معمار آمریکایی باکمینیستر فولر در سال ۱۹۶۸ آغاز شد و تا زمان مرگ فولر در سال ۱۹۸۳ ادامه یافت. آن ها در چندین پروژه مشارکت داشتند که این مشارکت توسعه و گسترش رویکردهای طراحی حساس به محیط را سرعت بخشید – مانند پروژه تئاتر سموئل بکت.

طرح های قدیمی و ابتدایی نورمن فاستر بازتابی از یک ایده پرمایه، پیشرفته و تحت تاثیر فناوری های نوین بود. سبک او با گذشت زمان به سمت یک نوگرایی عمیق حرکت کرد. در سال ۲۰۰۴ او بلند مرتبه ترین پل دنیا را طراحی کرد، پل میلو (Millau Viaduct) در جنوب فرانسه، که شهردار میلو ژاک گادفرین در مورد آن گفت: “معمار این اثر، مدلی هنری را به ما بخشید.”

برای بازدید از سایت نورمن فاستر میتونید ار لینک زیر وارد سایت این معماری بزرگ شوید :

www.fosterandpartners.com

author-avatar

درباره مرتضی جان محمدی

بنیان گذار تیم مارکیتکت. یک فارغ التحصیل معماری با سال ها تجربه و دانش در این حوزه. علاقه مندم با استفاده از تکنولوژی و خلاقیت، معماری رو در این مرز و بوم گسترش بدم.

دانلود با لینک مستقیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *